Tripp Lite DRS-1215 surge protector Black 14 AC outlet(s) 120 V 181.1" (4.6 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DRS-1215
- EAN: 0140831305643 0373321002450
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1050 J |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 181.1" (4.6 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 4.6 lbs |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.96 lbs (2.25 kg) |
| Cable length | 181.1" (4.6 m) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Depth | 4" (101.6 mm) |
| Height | 1.75" (44.4 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449/cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.86 lbs (2.66 kg) |
| Package width | 2.5" (63.5 mm) |
| Package depth | 20.4" (518.2 mm) |
| Package height | 9.3" (236.2 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Telephone line protection | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 4.02 x 17.5" (445 x 102 x 445 mm) |
| Audio/video line protection | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case length | 20.9" (530.9 mm) |
| Master (outer) case height | 10.1" (256.5 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332100242 |
| Master (outer) case gross weight | 34.8 lbs (15.8 kg) |