Tripp Lite EZA-035-P AV modular cable 420.1" (10.7 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: EZA-035-P
- EAN: 0172302609882 0373321418732 08 ...1418732 0825475922301 0151903388723 0999992401448more
Offer details
Related Products
Description
Plenum-rated jacket to comply with local fire codes
Detachable, screw-on connectors
At a diameter of 7/8 in., it makes pulling long cables fast and easy
Protects entire cable from strain, dirt, debris and damage
Choose from a variety of connector combinations for the perfect fit
Available in 35 ft., 50 ft. and 100 ft. lengths, both PVC and plenum rated
Supports Video and Audio pass through depending on end kit used
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 420.1" (10.7 m) |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Female/Female |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 8" (203.2 mm) |
| Package height | 1" (25.4 mm) |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332141877 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 26.5 lbs (12 kg) |
| Master (outer) case length | 14.2" (360.7 mm) |
| Master (outer) case height | 8.2" (208.3 mm) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332141877 |