Tripp Lite F005-006 FireWire cable 70.9" (1.8 m) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: F005-006
- EAN: 0122725767737 0163121183431 06 ...1183431 0617407573367 0778890637087 0777785875245 0999994551264 0999998321658 0168141561733 0151903686300 0373320119616more
Offer details
Related Products
Description
Firewire cable meets IEEE 1394 standards as set by the institute of electrical and electronic engineers.
Premium quadruple-shielded cables with tinned copper braid and aluminum
Mylar foil on each twisted pair as well as on the cable as a whole.
Gold plated connectors provide superior conductivity.
Supports data transmission of 100~400Mbps
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Outer carton | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332011968 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.34 lbs (1.06 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332011968 |