Tripp Lite HGOUTLETCVR socket safety cover White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: HGOUTLETCVR
- EAN: 0373321759910
Offer details
Related Products
Description
- Self locking feature allows for easy installation
- Tool required for removing cover to provide optimum security
- Plugs are removable, reusable and designed for repeated use
- Four outlet covers per bag
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332175998 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15.4" (391.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 17.6 oz (500 g) |
| Master (outer) case length | 5" (127 mm) |
| Master (outer) case height | 4.8" (121.9 mm) |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.72" (119.9 mm) |
| Package depth | 5.52" (140.2 mm) |
| Package height | 0.799" (20.3 mm) |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |