Tripp Lite IBAR2-6D surge protector Black, Gray 2 AC outlet(s) 120 V 72" (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: IBAR2-6D
- EAN: 0115971160186 0778888694535
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1410 J |
| AC outlets quantity | 2 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | No |
| Features | |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black, Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.7 oz (730 g) |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.75" (146.1 mm) |
| Package depth | 2.75" (69.9 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Other features | |
| Cable (Coax) protection | No |
| Network line protection | No |