Tripp Lite IBAR4-6D surge protector Black, Gray 4 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: IBAR4-6D
- EAN: 0840356736617 0778888138084
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3330 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Clamping voltage | 140 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Cordless | No |
| Features | |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black, Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 oz (850 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 4.94" (125.4 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 3" (76.2 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Other features | |
| Cable (Coax) protection | No |
| Network line protection | No |