Tripp Lite IS1000 line conditioner 4 AC outlet(s) 1000 W Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: IS-1000
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet type | NEMA 5-15R |
| Noise reduction | Yes |
| Cord length | 72" (1.83 m) |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332070064 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.5" (342.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 50.9 lbs (23.1 kg) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 13" (330.2 mm) |
| Package width | 13" (330.2 mm) |
| Package weight | 24.7 lbs (11.2 kg) |
| Package height | 6.25" (158.8 mm) |
| Package depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Power | |
| Output power | 1000 W |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| UPS AC suppression rating | 680 J |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.25" (158.8 mm) |
| Depth | 8.5" (215.9 mm) |
| Height | 5.5" (139.7 mm) |
| Weight | 22.5 lbs (10.2 kg) |
| Package width | 13" (330.2 mm) |
| Package weight | 24.7 lbs (11.2 kg) |
| Package height | 6.25" (158.8 mm) |
| Package depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.5" (342.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 50.9 lbs (23.1 kg) |
| Master (outer) case length | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case height | 13" (330.2 mm) |