Tripp Lite ISOBAR2-6 surge protector Black, Silver 2 AC outlet(s) 120 V 72" (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ISOBAR2-6
- EAN:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
TRIPP LITE, ISOBAR SURGE PROTECTOR/SUPPRESSOR WITH 2 OUTLETS 6FT. CORD 600 JOULES, REFER TO IBAR2-6D ONCE STOCK IS DEPLETED |
ISOBAR2-6 |
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 600 J |
| AC outlets quantity | 2 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.7 oz (730 g) |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Certificates | |
| Certification | IEE 587 / ANSI C62.41, UL |
| Packaging data | |
| Package weight | 30.3 oz (860 g) |
| Package width | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package height | 9.4" (238.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Telephone line protection | No |
| Network line protection | No |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 5 x 3.5 x 2.52" (127 x 89 x 64 mm) |
| Audio/video line protection | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.2" (284.5 mm) |
| Master (outer) case length | 17.5" (444.5 mm) |
| Master (outer) case height | 10.2" (259.1 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332010053 |
| Master (outer) case gross weight | 22.5 lbs (10.2 kg) |