Tripp Lite ISOBAR4ULTRA surge protector Light grey 4 AC outlet(s) 110 - 125 V 72" (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ISOBAR4ULTRA
- EAN:
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Because residential power outlets have three wires—hot line (H), neutral (N) and ground (G)—the ISOBAR4ULTRA protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
Your devices plug into four widely spaced NEMA 5-15R outlets, which are arranged in two exclusive isolated filter banks. These internal barriers filter out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
Included safety covers block accidental contact with unused outlets. An integrated 12A circuit breaker protects all outlets and shuts down connected equipment in case of overload. The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Diagnostic LEDs confirm power, protection and line fault status. The six-foot (1.8-meter) AC power cord includes a space-saving right-angle NEMA 5-15P plug.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3330 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Nominal input voltage | 110 - 125 V |
| Peak power | 1400 W |
| Peak current, normal mode | 36000 A |
| Peak current, common mode | 49000 A |
| Clamping voltage | 140 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Auto power off | Yes |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| Response time | 0 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Metal |
| Product colour | Light grey |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.4 lbs (1.09 kg) |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.91 lbs (1.32 kg) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 3" (76.2 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.5" (318 mm) |
| Master (outer) case length | 21.9" (555 mm) |
| Master (outer) case height | 12.6" (321.1 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332010534 |
| Master (outer) case gross weight | 36.6 lbs (16.6 kg) |