Tripp Lite ISOBAR6ULTRAHG surge protector White 6 AC outlet(s) 120 V 179.9" (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ISOBAR6ULTRAHG
- EAN: 0373320111528
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite's ISOBAR is the world's #1 selling premium protector series with more than 14 million satisfied customers and a safety-tested history of 20+
- years
- Robust surge suppression with sine-wave tracking protects against the heaviest of surge conditions
- Multi-component suppression circuits combine toroidal chokes, ferrite rod-core inductors, HF/VHF capacitors and metal oxide varistors into an exclusive
- isolated filter bank that removes EMI/RFI interference, even noise from other pieces of connected equipment.
- 6 hospital-grade outlets
- Surge suppression rated at 3330 joules
- Widely spaced outlets accommodate up to 3 large transformer plugs without blocking outlets
- 3 LED indicators confirm surge protector operation and site wiring status, plus warning of protector or electrical fault conditions
- Combo 12 amp circuit breaker/lighted power switch with safety cover
- 15-ft., 14 gauge AC line cord with hospital-grade input plug
- Keyhole mounting tabs
- 120V AC, 50/60Hz electrical compatibility
- Tested to UL (USA) and cUL (Canada) standards by ETL
- Automatic shutoff cuts power to outlets when the protection circuit has been compromised
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3300 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 12 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Capacity | 1440 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.8 lbs (1.27 kg) |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Width | 7" (177.8 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.9 lbs (1.77 kg) |
| Package width | 6.6" (167.6 mm) |
| Package depth | 11.9" (302.3 mm) |
| Package height | 3.5" (88.9 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case length | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case height | 11" (279.4 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332011159 |
| Master (outer) case gross weight | 24.7 lbs (11.2 kg) |