Tripp Lite ISOBAR8ULTRA surge protector Light grey 8 AC outlet(s) 110 - 125 V 144.1" (3.66 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ISOBAR8 ULTRA
- EAN: 7608537636865 0666672729795 07 ...2729795 0777779925192 0999900247649 0100000000878 5554442453481 0999994052471 0617407411157 7887117195552 0601000674910 7123290478762 0777786388782 0999991063302 0100177507057 0731215368035 7755774186445 0887609597502 0778888471938 0168141203978 0151903460344 0790304485756 5554442289837 0734911121690 0163120731190 0767887432552 0666669955497 0790304485954 0642125284431 0521375504943 7387809200118 5436639793672 7337331838082 7044447825188more
Offer details
Related Products
Description
Because residential power outlets have three wires—hot line (H), neutral (N) and ground (G)—the ISOBAR8ULTRA protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G).
Your devices plug into eight widely spaced NEMA 5-15R outlets, which are arranged in four exclusive isolated filter banks. These internal barriers filter out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
Included safety covers block accidental contact with unused outlets. An integrated 12A circuit breaker protects all outlets and shuts down connected equipment in case of overload. The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Diagnostic LEDs confirm power, protection and line fault status. The 12-foot (3.7-meter) AC power cord includes a space-saving right-angle NEMA 5-15P plug.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3840 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 110 - 125 V |
| Peak power | 1440 W |
| Peak current, normal mode | 36000 A |
| Peak current, common mode | 61000 A |
| Clamping voltage | 140 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 144.1" (3.66 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Auto power off | Yes |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| Response time | 0 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Metal |
| Product colour | Light grey |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Cable length | 144.1" (3.66 m) |
| Width | 9" (228.6 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.7 lbs (1.68 kg) |
| Package width | 6.9" (175.3 mm) |
| Package depth | 11.7" (297.2 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.4" (315 mm) |
| Master (outer) case length | 21.7" (551.2 mm) |
| Master (outer) case height | 12.5" (317.5 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332010558 |
| Master (outer) case gross weight | 45.4 lbs (20.6 kg) |