Tripp Lite ISOTEL4ULTRA surge protector White 4 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ISOTEL4ULTRA
- EAN: 0373320105824 0763615900119 00 ...5900119 0037332010582more
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite's ISOBAR/ISOTEL is the world's #1 selling premium suppressor series with more than 18 million satisfied customers and a safety-tested history
- of 20+ years
- Robust surge suppression with sine-wave tracking protects against the heaviest of surge conditions, exceeding IEEE category A&B specifications and
- reducing 6,000V test surges to harmless levels less than 35 volts.
- Multi-component suppression circuits combine toroidal chokes, ferrite rod-core inductors, HF/VHF capacitors and multiple layers of metal oxide varistors
- into exclusive isolated filter banks that remove EMI/RFI interference, even noise from other pieces of connected equipment
- Single phone line surge suppression protects modems, fax machines and cordless phones (2 wire, single line, RJ11 jacks)
- 4 outlets arranged in two filter banks prevent system crashes, reboots and performance problems common as noisy peripherals are
- 4 outlets arranged in two filter banks prevent system crashes, reboots and performance problems common as noisy peripherals are powered off and on
- Network grade surge suppression rated at 3330 joules/92,000 amps
- Widely spaced outlets accommodate up to 2 large transformer plugs without blocking outlets
- 3 LED indicators confirm suppressor operation and site wiring status, plus warning of suppressor or electrical fault conditions
- Lighted power switch with integrated 12 amp circuit breaker offers power control and overload protection
- 6 foot AC line cord with space-saving angled input plug
- Keyhole mounting tabs for installation in a varitey of applications
- Set of 4 outlet covers safely seal off unused outlets
- 120VAC, 50/60Hz electrical compatibility
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- Automatic shutoff cuts power to outlets when the protection circuit has been compromised
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3330 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1440 W |
| Nominal current output | 12 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 80 dB |
| On/off switch | Yes |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Capacity | 1440 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.69 lbs (1.22 kg) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 3.5" (88.9 mm) |
| Height | 2.5" (63.5 mm) |
| Certificates | |
| Certification | FCC, UL497A |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.69 lbs (1.22 kg) |
| Package width | 3" (76.2 mm) |
| Package depth | 7.2" (182.9 mm) |
| Package height | 11.3" (287 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Package weight | 3306.9 lbs (1500 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.8" (325.1 mm) |
| Master (outer) case length | 21.7" (551.2 mm) |
| Master (outer) case height | 12.1" (307.3 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332010589 |
| Master (outer) case gross weight | 33.7 lbs (15.3 kg) |