Tripp Lite LC1200 line conditioner 4 AC outlet(s) 1200 W Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LC1200
- EAN: 0666670034938 0373320400226 07 ...0400226 0777779921705more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
- Comprehensive Power Protection: Provides comprehensive power protection for computers, A/V components and all electronics.
- Automatic Voltage Regulation: Built-in automatic voltage regulation (AVR) with three levels of voltage stabilization to provide a targeted response to overvoltages, undervoltages and severe brownouts. The LC1200 corrects brownouts as low as 89V and overvoltages up to 147V back to safe, nominal 120V power.
- EMI/RFI Line Noise Filtering: Electromagnetic and radio sources can cause disruptive interference on the AC line. This EMI/RFI line noise is a common cause of incremental hardware damage, data corruption and audio/video performance problems. The LC1200 incorporates technology that filters out disruptive line noise, preventing it from affecting your equipment or corrupting data.
- Network Grade AC Line Surge Suppression: The LC1200 provides 1200 joules of surge suppression to prevent even the strongest surges from damaging your valuable electronics. Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression.
- Built-In Power Status Display: Seven diagnostic LEDs provide complete power status information: AC power (green = NORM), incoming voltage level (2 x yellow = HIGH/LOW, 2 x red = VERY HIGH/VERY LOW) and AC line status (green = LINE OK, red = LINE FAULT). An On/Off switch located on the rear of the unit provides one-touch power control over all components.
- Compact Design: The LC1200's compact cabinet (less than eight inches in height) and 7-ft. cord make it easy to integrate into a wide range of applications.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet type | NEMA 5-15R |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Cord length | 275.6" (7 m) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1012/CUL1012/NOM |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332040029 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 36.6 lbs (16.6 kg) |
| Master (outer) case length | 10.9" (276.9 mm) |
| Master (outer) case height | 16.7" (424.2 mm) |
| Package width | 10.1" (256.5 mm) |
| Package weight | 8.91 lbs (4.04 kg) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 8.7" (221 mm) |
| Power | |
| Output power | 1200 W |
| UPS AC suppression rating | 1200 J |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 7" (177.8 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 8 lbs (3.63 kg) |
| Package width | 10.1" (256.5 mm) |
| Package weight | 8.91 lbs (4.04 kg) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 8.7" (221 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 36.6 lbs (16.6 kg) |
| Master (outer) case length | 10.9" (276.9 mm) |
| Master (outer) case height | 16.7" (424.2 mm) |