Tripp Lite LR2000 line conditioner 6 AC outlet(s) 2000 W Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LR2000
- EAN: 0999993446622 0803982801944 01 ...2801944 0172302768817 0037332040282 0022156689533 0373320402824more
Offer details
Related Products
Description
A network-grade 1360-joule surge suppression rating exceeds the IEEE-587 standard for surge suppression (both categories A and B) and prevents even the strongest spikes from inflicting damage, data loss or corruption and audio/video performance problems on your connected equipment. EMI/RFI noise filtering protects your AC line from disruptive electromagnetic and radio interference.
Just connect the detachable 6.5-ft. (1.98 m) NEMA 6-15P to C13 power cord to an AC power source, and plug up to six devices into the outlets. Two NEMA 5-15R, two NEMA 6-15R and two C13 outlets accommodate a wide range of connected components. An included UNIPLUGINT universal adapter allows most worldwide plug configurations to connect to the LR2000's C13 outlets. You can monitor incoming voltage status using the five diagnostic LEDs on the front panel. The compact LR2000 fits comfortably into your computer or home theater setup.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Cord length | 78.7" (2 m) |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332040289 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.7" (271.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 55.1 lbs (25 kg) |
| Master (outer) case length | 17.5" (444.5 mm) |
| Master (outer) case height | 16.6" (421.6 mm) |
| Package width | 8.5" (215.9 mm) |
| Package weight | 13.3 lbs (6.03 kg) |
| Package height | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 10.2" (259.1 mm) |
| Power | |
| Output power | 2000 W |
| UPS AC suppression rating | 1200 J |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 7" (177.8 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 12 lbs (5.44 kg) |
| Package width | 8.5" (215.9 mm) |
| Package weight | 13.3 lbs (6.03 kg) |
| Package height | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 10.2" (259.1 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.7" (271.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 55.1 lbs (25 kg) |
| Master (outer) case length | 17.5" (444.5 mm) |
| Master (outer) case height | 16.6" (421.6 mm) |