Tripp Lite LR604 voltage regulator 3 AC outlet(s) White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: LR604
- EAN: 0373320402756 0634644918706 00 ...4918706 0037332040275 0037332116642 0373321166428more
Offer details
Related Products
Description
A 340-joule surge suppression rating helps prevent power spikes from inflicting damage, data loss or corruption and audio/video performance problems on your connected equipment. EMI/RFI noise filtering protects your AC line from disruptive electromagnetic and radio interference.
Just connect the detachable 2-meter C13 to CEE7 Schuko power cord to an AC power source, and plug up to three devices into the rear C13 outlets. An included UNIPLUGINT universal adapter allows most worldwide plug configurations to connect to the LR604’s C13 outlets. You can monitor boost, trim and normal AVR operation using the three diagnostic LEDs on the front panel. The compact LR604 fits comfortably into your computer or home theater setup.
Specifications
| Outputs | |
|---|---|
| Output voltage | 230 V |
| Output power capacity | 0.6 kVA |
| Output power | 600 W |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power | |
| Surge energy rating | 340 J |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Package width | 7.25" (184.2 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 5.75" (146 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116649 |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.5" (139.7 mm) |
| Depth | 4.8" (122 mm) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Weight | 3.59 lbs (1.63 kg) |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Sound emission | |
| Noise level | 20 dB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 5.51 x 4.8 x 5.24" (140 x 122 x 133 mm) |
| Package weight | 4.81 lbs (2.18 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case width | 18.5" (469.9 mm) |
| Master (outer) case length | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case height | 8.25" (209.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 31.7 lbs (14.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |