Tripp Lite OMNIVSINT1000 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1 kVA 500 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: OMNIVSINT1000
- EAN: 0373321205714 5054533161023 00 ...3161023 0037332120571more
Offer details
Description
● OMNIVSINT1000 Uninterruptible Power Supply offers voltage regulation, surge suppression and long lasting battery support
● Supports entry level PCs up to 60 minutes during blackouts to enable shutdown without data loss
● Regulates brownouts as low as 159 volts back to usable levels without using battery power
● 6 IEC320 C13 outlets with complete AC surge suppression
● C14 accepts user-supplied AC power cord with country-specific plug
● USB port enables data-saving unattended shutdown when used with Tripp Lite's PowerAlert software, available via FREE download from www.tripplite.com/poweralert
● Single line phone surge suppression protects standard dialup/DSL phone connection
● Audible alarm and 4 front panel LEDs offer complete UPS and line power status information
● 1000VA power handling ability supports a variety of sensitive electronic equipment
● 5 minutes full load runtime (1000VA), 12 minutes half load runtime (500VA)
● Supports battery replacement via built-in access panel
● Attractive full color retail packaging
● 1000VA / 1kVA tower 230V line interactive UPS
● Corrects brownouts as low as 159V without using battery power
● USB port, TEL/DSL/ethernet protection
● C14 input and 6 C13 outlets
Package Includes
● OMNIVSINT1000 line interactive UPS
● 2 C13 to C14 interconnection cables
● USB and phone line cables
● Owner's manual with warranty information
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 5% |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 159 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 508 J |
| Maximum current | 2.4 A |
| Efficiency | 92% |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery | |
| Battery type | RBC51 |
| Battery recharge time | 9 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 5% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 159 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 508 J |
| Maximum current | 2.4 A |
| Efficiency | 92% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Design | |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | GOST, SASO, IRAM, FCC, CE IEC62040 |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | GOST, SASO, IRAM, FCC, CE IEC62040 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 13.8" (350.5 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 8.1" (205.7 mm) |
| Weight | 16.8 lbs (7.6 kg) |
| Width | 5.24" (133 mm) |
| Package weight | 21.5 lbs (9.75 kg) |
| Height | 10.7" (273 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 13.8" (350.5 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 8.1" (205.7 mm) |
| Package weight | 21.5 lbs (9.75 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16.5" (419.1 mm) |
| Master (outer) case length | 11.1" (281.9 mm) |
| Master (outer) case height | 14.9" (378.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 44.1 lbs (20 kg) |
| Other features | |
| Battery type | RBC51 |