Tripp Lite P006-002-13A power cable Black 24" (0.61 m) NEMA 5-15P C13 coupler
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P006-002-13A
- EAN: 0640313394726 0373321805372
Offer details
Related Products
Description
- Plug Type - NEMA 5-15P (AC) to IEC-320-C13 (Device)
- 16AWG, SJT, 13A, 125V
- UL Listed
- 0.61 m (2-ft.) replacement power cable for a PC, printer, monitor or any other device with like plugs
- Universal design
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 24" (0.61 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 16 |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 24" (0.61 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 11.3" (285.8 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332180534 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 11.3" (285.8 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 2.69 lbs (1.22 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.3" (336.6 mm) |
| Master (outer) case length | 19.7" (501.6 mm) |
| Master (outer) case height | 3" (76.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332180534 |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |