Tripp Lite P006-014-13RA power cable Black 168.1" (4.27 m) NEMA 5-15P C13 coupler
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P006-014-13RA
- EAN: 0833056623943 0373321858774
Offer details
Related Products
Description
This desktop computer power cord is designed for computers, monitors, scanners, printers and other compatible peripherals. It features a right-angled C13 end for connecting to a device and a 5-15P plug for connecting to an AC power source. The 14-ft. (4.27 m) length allows you great flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
Right-Angle PC Power Cable Is Easier to Connect in Tight Spaces
The angled C13 connector makes installations easier in confined spaces, such as the back of a rack enclosure cabinet. When plugged in, the right-angled plug guides the computer power supply cable parallel to your peripheral, allowing you to push the device up against a wall or hide it behind a desk to maximize space.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 168.1" (4.27 m) |
| Features | |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 168.1" (4.27 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.09" (180.1 mm) |
| Depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Height | 9.98" (253.5 mm) |
| Weight | 14.1 oz (400 g) |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9.98" (253.5 mm) |
| Package weight | 14.1 oz (400 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9.98" (253.5 mm) |
| Package weight | 14.1 oz (400 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185874 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 45.6 lbs (20.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11.2" (284.5 mm) |
| Master (outer) case length | 15.7" (398.8 mm) |
| Master (outer) case height | 16.3" (414 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185874 |
| Other features | |
| Country of origin | China |