Tripp Lite P024-015-13A power cable Black 177.2" (4.5 m) NEMA 5-15P NEMA 5-15R
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P024-015-13A
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Extends Existing Power Cord with NEMA 5-15P Plug
- NEMA 5-15R receptacle at opposite end
- Durable SJT jacket
- UL listed
- 15 ft. long
- 120V/13A rating
- 16 AWG
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 16 |
| Connector 2 | NEMA 5-15R |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 8.86" (225 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 12.8" (325.1 mm) |
| Package weight | 20.1 oz (570 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197150 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8.86" (225 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 12.8" (325.1 mm) |
| Package weight | 20.1 oz (570 g) |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |