Tripp Lite P046-015-LL power cable Black 177.2" (4.5 m) NEMA L5-20P NEMA L5-20R
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P046-015-LL
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | NEMA L5-20R |
| Connector 1 | NEMA L5-20P |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 12 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | NEMA L5-20R |
| Connector 1 | NEMA L5-20P |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 20 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 11.8" (299.7 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 14.2" (359.9 mm) |
| Package weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190984 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.8" (299.7 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 14.2" (359.9 mm) |
| Package weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 24.9 lbs (11.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.7" (450.1 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 25.6" (650.2 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |