Tripp Lite P139-010-DP-V2B DisplayPort cable 118.1" (3 m) Mini DisplayPort White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P139-010-DP-V2B
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Ideal for displaying crystal-clear video on a large monitor or digital sign, this 10-ft. (3.05 m) cable supports Ultra High Definition (UHD) video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, including 1080p. Nickel-plated connectors with gold-plated contacts ensure excellent conductivity. Integral strain relief ensures the cable and molded connectors last a long time. Just plug and play with no software or drivers required.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 9" (228.6 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 9" (228.6 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332201789 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 2.29 lbs (1.04 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15.9" (403.9 mm) |
| Master (outer) case length | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case height | 3" (76.2 mm) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332201789 |