Tripp Lite P502-025-SM VGA cable 300" (7.62 m) VGA (D-Sub) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P502-025-SM
- EAN: 0037332185938
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded HD15 male connectors with gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.47 oz (240 g) |
| Package width | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Other features | |
| Width | 8" (203.2 mm) |
| Height | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185935 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 14.3 lbs (6.49 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.1" (358.1 mm) |
| Master (outer) case length | 13.7" (348 mm) |
| Master (outer) case height | 8.1" (205.7 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185935 |