Tripp Lite P561-18N DVI cable 18.1" (0.46 m) DVI-D Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P561-18N
- EAN: 0037332185990 0074000362215
Offer details
Related Products
Description
Single Link digital signaling for transmission speeds to 4.95Gbps and 1920 x 1200 resolution
Gold plated contacts ensure excellent conductivity
Meets DVI DDWG Standard
For use with Digital CRT displays, Flat Panel Displays, HDTV and Projectors
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 18.1" (0.46 m) |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 4.95 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 4.59 oz (130 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 4.59 oz (130 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185997 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 2.8 lbs (1.27 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332185997 |