Tripp Lite P569-006-CL3 HDMI cable 70.9" (1.8 m) HDMI Type A (Standard) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P569-006-CL3
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Ideal for home theater systems, digital signage and other applications that display UHD video and multi-channel audio
CL3 rating suitable for in-wall installation
High Performance and Wide Compatibility
Supports UHD and 3D video resolutions up to 4K
Supports iPad2 video mirroring when used with Apple digital A/V adapter
Backward compatible with previous HDMI generations
Works in all HDMI cabling scenarios
Superior Quality Ensures a Flawless Signal
Fully molded 30 AWG construction with integral strain relief for durability and long life
Premium foil and braid shielding for EMI/RFI noise protection
Corrosion-resistant gold-plated connectors for optimal signal transfer
Flexible PVC jacket easy to install in tight spaces
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 8.5" (215.9 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8.5" (215.9 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7" (177.8 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197334 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 lbs (1.18 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11.7" (297.2 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 15.7" (398.8 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197334 |
| Harmonized System (HS) code | 8544.42.2000 |