Tripp Lite P579-015 DisplayPort cable 181.1" (4.6 m) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P579-015
- EAN: 0037332202024
Offer details
Related Products
Description
Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Molded nickel-plated connectors with corrosion-resistant gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief with ridges on each end gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 181.1" (4.6 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8" (203.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202021 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 5.36 lbs (2.43 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 20" (508 mm) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202021 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |