Tripp Lite RELAYCARDSV digital/analogue I/O module Relay channel
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: RELAYCARDSV
- EAN: 0037332199775
Offer details
Related Products
Description
Provides Contact Closures for Remote UPS System Monitoring
Recommended for IBM server, PC and workstation equipment and auto-controlled industrial equipment and communications applications
6 output relays configurable to Normally Close or Normally Open
Input signal performs remote UPS shutdown or battery test
Relay contacts report UPS alarm, utility failure, UPS on-line mode, low battery, bypass mode and UPS failure
Compatible with Tripp Lite SmartOnline SVTX 400V non-modular, SVX 400V modular, S3MX 400V non-modular and SV 208V modular UPS systems
6 ft. DB9 cable included
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | Tripp Lite SVTX 400V, SVX 400V, |
| Signal direction | Input |
| Product colour | Green, Silver |
| Channel type | Relay channel |
| Technical details | |
| Compatible products | Tripp Lite SVTX 400V, SVX 400V, |
| Signal direction | Input |
| Channel type | Relay channel |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.5" (341.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Master (outer) case length | 11.7" (297.9 mm) |
| Master (outer) case height | 9.45" (240 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199772 |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 1.3 x 2.64 x 5.08" (33 x 67 x 129 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Width | 2.64" (67.1 mm) |
| Depth | 5.08" (129 mm) |
| Height | 1.3" (33 mm) |
| Package width | 6.54" (166.1 mm) |
| Package depth | 4.89" (124.2 mm) |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Package weight | 7.05 oz (200 g) |
| Colour | |
| Product colour | Green, Silver |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.5" (341.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Master (outer) case length | 11.7" (297.9 mm) |
| Master (outer) case height | 9.45" (240 mm) |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 1.3 x 2.64 x 5.08" (33 x 67 x 129 mm) |