Tripp Lite SK120USB surge protector Black 3 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SK120USB
- EAN: 0669665739924 0037332180360 03 ...2180360 0373321803606more
Offer details
Related Products
Description
- 3 outlets / direct plug-in - 1 on face of product and 1 on each side
- Surge suppression rating: 540 joules
- 2.1 amp USB Charger
- Fold down plug
- Carrying pouch
- EMI/RFI noise filtering
- Diagnostic LED indicates Protected (green)
- $5,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 540 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 500 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Response time | 0.000001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Output power description | 1800W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.94 oz (140 g) |
| Width | 2.24" (56.9 mm) |
| Depth | 1.38" (35.1 mm) |
| Height | 4.29" (109 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 2.8" (71.1 mm) |
| Package depth | 2.4" (61 mm) |
| Package height | 4.6" (116.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.3" (210.8 mm) |
| Master (outer) case length | 8.5" (215.9 mm) |
| Master (outer) case height | 5.4" (137.2 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332180367 |
| Master (outer) case gross weight | 5.4 lbs (2.45 kg) |