Tripp Lite SK5TEL-0 surge protector Gray 5 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SK5TEL-0
- EAN: 0722868529621 0373321660506 07 ...1660506 0778890687822more
Offer details
Related Products
Description
Key Features
- 5 outlets / direct plug-in
- Surge suppression rating: 1080 joules
- 1 in/1 out Tel/DSL surge protection
- EMI/RFI noise filtering
- Diagnostic LEDs indicate Protected (green) & Grounded (red)
- Lifetime product warranty
- $15,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only)
Typical Applications
- Ideal for any desktop, network or home computing application requiring AC protection.
Package Includes
- SK5TEL-0 surge supporessor
- 6-ft phone cord
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 5 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1875 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 45 dB |
| Response time | 0.001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.29 oz (150 g) |
| Width | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 2.1" (53.3 mm) |
| Height | 5" (127 mm) |
| Certificates | |
| Certification | cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Package width | 5.7" (144.8 mm) |
| Package depth | 2.6" (66 mm) |
| Package height | 7.5" (190.5 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Telephone line protection | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.7" (297.2 mm) |
| Master (outer) case length | 15.7" (398.8 mm) |
| Master (outer) case height | 8.3" (210.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332166064 |
| Master (outer) case gross weight | 7.8 lbs (3.54 kg) |