Tripp Lite SU40KMBPKX electrical box Gray
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU40KMBPKX
- EAN: 0373321463046 0037332146304
Offer details
Related Products
Description
Compatible with Tripp Lite SVT30KX, SVX20K_, S3M30KX, S3M30KX-NIB and SU40KX
Wallmount 3 breaker manual bypass panel with Kirk Key interlock system
Isolates the UPS from connected loads for maintenance with no loss of network availability
80A breaker with KAIC rating of 14
Key included
Compatible with Tripp Lite SVT30KX, SVX20K_, S3M30KX, S3M30KX-NIB and SU40KX
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Gray |
| Compatible products | Tripp Lite SU40KX |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.1" (612.6 mm) |
| Weight | 125 lbs (56.7 kg) |
| Height | 37.4" (948.9 mm) |
| Depth | 9" (228.6 mm) |
| Colour | |
| Product colour | Gray |
| Packaging data | |
| Package width | 24.9" (631.7 mm) |
| Package depth | 38.2" (970.3 mm) |
| Package height | 9.75" (247.6 mm) |
| Package weight | 130.1 lbs (59 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24.9" (631.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 130.1 lbs (59 kg) |
| Master (outer) case length | 38.2" (970.3 mm) |
| Master (outer) case height | 9.75" (247.6 mm) |
| Country of origin | United States |