Tripp Lite SU5000RT4UHV uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 5 kVA 4500 W 4 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU5000RT4UHV
- EAN: 0037332146823 0020626716314 03 ...6716314 0373321468232more
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite SU5000RT4UHV 5000VA / 5kVA / 4500 watt on-line, double-conversion UPS system in a single 4U rack/tower compatible housing
- Full-time active power conditioning maintains clean, continuous dual-conversion AC output free of voltage fluctuations, power interruptions and line noise
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- L6-30P input plug; 2 L6-30R and 2 L6-20R UPS supported outlets
- Included rail kit supports 4U 19 inch rackmount installation in 4 post racks
- Optional 2POSTRMKITHD supports installation in 2 post 19 inch racks (1 required for SU5000RT4UHV)
- Optional 2-9USTAND supports upright tower placement (1 required for SU5000RT4UHV)
- Maximum installed rack depth of only 20.7 in. / 52.6cm inches
- Maintains full-time sine wave output within 2% of selected 200/208/220/230/240V nominal in double conversion mode
- Corrects brownouts to 156V at full load (100V at 50% load or less)
- Corrects overvoltages to 290V at full load (300V at 90% load or less)
- Supports 50/60Hz operation for worldwide frequency compatibility
- Double-conversion operation offers full-time AC to DC, then DC to AC conversion to maintain perfectly regulated sine wave AC output with enhanced protection from harmonic distortion, fast electrical impulses and other hard-to-solve power problems not addressed by other UPS types
- High efficiency ECONOMY MODE operation significantly reduces BTU heat output and operating energy costs
- Network-grade AC surge and noise suppression
- Supports detailed monitoring of equipment load levels, self-test data and utility power conditions via built-in RS-232, USB and optional SNMP card slot interfaces
- UPS card slot supports one card-based network interface option (part # SNMPWEBCARD) or dry-contact monitoring accessory (part# RELAYIOCARD)
- Optional SNMPWEBCARD offers communications and control via secure remote web and network interfaces
- Optional RELAYIOCARD supports six configurable hard contact closure outputs for custom event notification
- Optional RELAYIOMINI interface module offers three configurable hard contact closure outputs for custom event notification (requires removal of USB interface module)
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Includes Free PowerAlert monitoring software packages; PowerAlert LOCAL for desktops and small business networks, PowerAlert NSA (Network Shutdown Agent) for larger networks and PowerAlert NMS (Network Management System) for monitoring up to 250 SNMP-enabled UPS, PDU and other networking devices
- Front panel LEDs and LCD readout with scroll controls support front-panel visual monitoring of all major UPS functions with support for a variety of control options to support advanced UPS settings and configurations
- LED/LCD display panel rotates for viewing in rackmount or tower configurations Supports Emergency Power Off (EPO) via built-in interface
- Battery independent restart ensures automatic UPS power-up without user interaction after lengthy power outages, even when batteries are expired and require replacement
- BP192V12-3U external battery packs are field replaceable and hot swappable
- Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
- Frequency conversion mode enables conversion of 60Hz to 50Hz or 50Hz to 60Hz (no de-rating)
- $250,000 connected equipment insurance
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 4500 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 65 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 4500 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.9 |
| Noise level | 65 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 4U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, FCC 15 A |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 78740.2" (0 - 2000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, FCC 15 A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 24" (609.6 mm) |
| Package depth | 29" (736.6 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Weight | 113.5 lbs (51.5 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 152.1 lbs (69 kg) |
| Height | 6.85" (174 mm) |
| Depth | 20.7" (525 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 24" (609.6 mm) |
| Package depth | 29" (736.6 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package weight | 152.1 lbs (69 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24" (609.6 mm) |
| Master (outer) case length | 29" (736.6 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 152.1 lbs (69 kg) |
| Other features | |
| Interface | USB, DB9 |