Tripp Lite SU5000RT4UTF uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 5 kVA 4500 W 16 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU5000RT4UTF
- EAN: 0037332157140 0373321571406
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite SU5000RT4UTF 5000VA / 5kVA / 4500 watt on-line, double-conversion UPS system in a 6U rack/tower configuration (4U UPS power module with internal batteries + 2U step-down transformer)
- Full-time active power conditioning maintains clean, continuous dual-conversion AC output free of voltage fluctuations, power interruptions and line noise
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- L6-30P input plug, plus 2 L6-30R, 2 L6-20R and 12 5-15/20R outlets
- Included rail kits support rackmount installation of both included modules in 4 post racks
- Optional 2POSTRMKITHD supports installation in 2 post 19 inch racks (2 required for SU5000RT4UTF)
- Optional 2-9USTAND supports upright tower placement (1 required for SU5000RT4UTF)
- Maximum installed rack depth of only 20.75 in. / 52.7 cm
- Maintains full-time sine wave output within 2% of 208V & 120V at 60Hz nominal in double conversion mode
- Corrects brownouts to 156V at full load (100V at 50% load or less)
- Corrects overvoltages to 290V at full load (300V at 90% load or less)
- Double-conversion operation offers full-time AC to DC, then DC to AC conversion to maintain perfectly regulated sine wave AC output with enhanced protection from harmonic distortion, fast electrical impulses and other hard-to-solve power problems not addressed by other UPS types
- High efficiency ECONOMY MODE operation significantly reduces BTU heat output and operating energy costs
- Network-grade AC surge and noise suppression
- Supports detailed monitoring of equipment load levels, self-test data and utility power conditions via built-in RS-232, USB and optional SNMP card slot interfaces
- UPS card slot supports one card-based network interface option (part # SNMPWEBCARD) or dry-contact monitoring accessory (part # RELAYIOCARD)
- Optional SNMPWEBCARD offers communications and control via secure remote web and network interfaces
- Optional RELAYIOCARD supports six configurable hard contact closure outputs for custom event notification
- Optional RELAYIOMINI interface module offers three configurable hard contact closure outputs for custom event notification (requires removal of USB interface module)
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Includes Free PowerAlert monitoring software packages; PowerAlert LOCAL for desktops and small business networks, PowerAlert NSA (Network Shutdown Agent) for larger networks and PowerAlert NMS (Network Management System) for monitoring up to 250 SNMP-enabled UPS, PDU and other networking devices
- Front panel LEDs and LCD readout with scroll controls support front-panel visual monitoring of all major UPS functions with support for a variety of control options to support advanced UPS settings and configurations
- LED/LCD display panel rotates for viewing in rackmount or tower configurations
- Supports Emergency Power Off (EPO) via built-in interface
- Battery independent restart ensures automatic UPS power-up without user interaction after lengthy power outages, even when batteries are expired and require replacement
- External battery packs are field replaceable and hot swappable
- Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
- $250,000 connected equipment insurance
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 4500 W |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Maximum current | 30 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 65 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 4500 W |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Maximum current | 30 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.9 |
| Noise level | 65 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 6U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 IEC 61000-4-5 1995 B |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 78740.2" (0 - 2000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 IEC 61000-4-5 1995 B |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.6" (599.4 mm) |
| Package depth | 29.1" (739.1 mm) |
| Package height | 22.2" (563.9 mm) |
| Package weight | 227.7 lbs (103.3 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.6" (599.4 mm) |
| Package depth | 29.1" (739.1 mm) |
| Package height | 22.2" (563.9 mm) |
| Package weight | 227.7 lbs (103.3 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23.6" (599.4 mm) |
| Master (outer) case length | 29.1" (739.1 mm) |
| Master (outer) case height | 22.2" (563.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 227.7 lbs (103.3 kg) |
| Other features | |
| Interface | USB; DB9 |