Tripp Lite SU6000RT4UHV uninterruptible power supply (UPS) 6 kVA 5400 W 4 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU6000RT4UHV
- EAN: 0037332157096 0373321570966
Offer details
Description
- Tripp Lite SU6000RT4UHV 6000VA / 6kVA / 5400 watt online, double-conversion UPS system in a single 4U rack/tower compatible housing (at 208V nominal, output is limited to 4992 watts)
- Full-time active power conditioning maintains clean, continuous dual-conversion AC output free of voltage fluctuations, power interruptions and line noise
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Detachable back panel PDU contains input line cord connection and output receptacles, plus manual bypass switch to support hot-swappable whole UPS replacement with no interruption to connected equipment
- L6-30P input plug; two L6-30R and two L6-20R outlets
- Included rail kit supports 4U 19 inch rackmount installation in 4 post racks
- Optional 2POSTRMKITHD supports installation in 2 post 19 inch racks (1 required for SU6000RT4UHV)
- Optional 2-9USTAND supports upright tower placement (1 required for SU6000RT4UHV)
- Maximum installed rack depth of only 20.7 in. / 52.6cm
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 5400 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Maximum current | 31.9 A |
| Efficiency | 96% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 6–20R, NEMA 6–30, Type L |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Performance | |
| Number of phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Noise level | 60 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Output power | 5400 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Maximum current | 31.9 A |
| Efficiency | 96% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Noise level | 60 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Battery | |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 8.5 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 4U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 CSA FCC Part 15 Category A |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Display type | LED |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 CSA FCC Part 15 Category A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 36" (914.4 mm) |
| Package depth | 24" (609.6 mm) |
| Package height | 30" (762 mm) |
| Weight | 108 lbs (49 kg) |
| Width | 17.5" (445 mm) |
| Package weight | 190 lbs (86.2 kg) |
| Height | 6.85" (174 mm) |
| Depth | 20.7" (526 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 36" (914.4 mm) |
| Package depth | 24" (609.6 mm) |
| Package height | 30" (762 mm) |
| Package weight | 190 lbs (86.2 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 36" (914.4 mm) |
| Master (outer) case length | 24" (609.6 mm) |
| Master (outer) case height | 30" (762 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 190 lbs (86.2 kg) |
| Other features | |
| Number of phases | 1 |
| Output connections | 2 x L6-20R & 2 x L6-30R |
| Input connection type | L6-30P |
| Relative humidity | 0 - 95% |
| Management platform | SNMP |