Tripp Lite SU60KMBPKX electrical box Gray
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU60KMBPKX
- EAN: 0037332146311 0373321463114
Offer details
Related Products
Description
Compatible with Tripp Lite SVX60K_, S3M60KX, SU60KX, SU60KTV
Wallmount 3 breaker manual bypass panel with Kirk Key interlock system
Isolates the UPS from connected loads for maintenance with no loss of network availability
125A breaker with KAIC rating of 35
Key included
Compatible with Tripp Lite SVX60K_, S3M60KX, SU60KX, SU60KTV
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Gray |
| Compatible products | Tripp Lite SU60KX, SU60KTV |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30.1" (765 mm) |
| Weight | 220 lbs (99.8 kg) |
| Height | 42.4" (1075.9 mm) |
| Depth | 11.7" (298.4 mm) |
| Colour | |
| Product colour | Gray |
| Packaging data | |
| Package width | 30.9" (784.1 mm) |
| Package depth | 12.5" (317.5 mm) |
| Package height | 43.2" (1097.3 mm) |
| Package weight | 225.1 lbs (102.1 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 30.9" (784.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 225.1 lbs (102.1 kg) |
| Master (outer) case length | 12.5" (317.5 mm) |
| Master (outer) case height | 43.2" (1097.3 mm) |
| Country of origin | United States |