Tripp Lite SU750RTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 0.75 kVA 600 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU750RTXL2U
- EAN: 0037332126443 0767347110006 03 ...7110006 0373321264438more
Offer details
Description
- SmartOnline high-performance UPS system is ideal for critical voice, data, medical and industrial network applications
- True online, double-conversion UPS provides perfectly regulated sine wave output within 2% of 100/110/120V (user selectable) under all usage conditions
- Maintains continuous operation through blackouts, voltage fluctuations and surges with zero transfer time
- Removes harmonic distortion, fast electrical impulses, frequency variations and other hard-to-solve power problems not addressed by other UPS types
- Corrects line voltage conditions as low as 65V and as high as 150V back to selectable 100/110/120V (+/-2%) values
- Standard internal battery set offers 11 min. runtime at half load (300W) and 6 min. at full load (600W)
- Extended runtime available with optional BP24V15RT2U (limit 1), BP24V28-2U (limit 1), BP24V70-3U (multi-pack compatible) and BP24V36-2US (multi-pack compatible) external battery packs
- Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
- Compact rackmount form factor installs using only 2 rack spaces (2U) with a maximum installed depth of only 13.5 inches
- Ships with all mounting accessories for 4-post rackmount installation
- Optional 2POSTRMKITWM enables 2-post rackmount or wallmount installation
- Optional 2-9USTAND accessory enables small-footprint upright tower placement
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Network interfaces support simultaneous communications via built-in USB, DB9 serial / contact-closure and SNMPWEBCARD slot
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS monitoring software supports safe unattended shutdown, monitoring and control via local connected servers, plus any number of additional servers over IP
- UPS interface supports on-battery, low-battery, power-restored, AC-voltage, DC-voltage, output current monitoring, battery charge current, battery capacity, AC line frequency, timed inverter sutoff, activate self-test, load bank output power control and remote reboot, UPS nominal voltage adjustment and UPS line to battery power voltage setpoints
- Built-in Emergency Power Off (EPO) interface with cable
- NEMA 5-15P input plug/NEMA 5-15R output receptacles
- Integrated 2-bank switched PDU enables remote outlet management for load shedding or remote reboot of individual devices (each load bank consists of a single outlet)
- Front panel LEDs offer current monitoring and battery charge level information
- UPS ships fully assembled in full compliance with DOT regulations; no time-consuming connection of internal batteries by user required
- Single-line tel/DSL or network Ethernet line surge suppression
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Maximum current | 8.6 A |
| Efficiency | 87% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Maximum current | 8.6 A |
| Efficiency | 87% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778, CSA, FCC Part 15 Category B |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, FCC Part 15 Category B |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.3" (591.8 mm) |
| Package depth | 19.6" (497.8 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Weight | 29.1 lbs (13.2 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 41 lbs (18.6 kg) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 13.5" (342.9 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.3" (591.8 mm) |
| Package depth | 19.6" (497.8 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Package weight | 41 lbs (18.6 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23.3" (591.8 mm) |
| Master (outer) case length | 19.6" (497.8 mm) |
| Master (outer) case height | 9.1" (231.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 41 lbs (18.6 kg) |
| Other features | |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |