Tripp Lite SUINT1000RTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 800 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUINT1000RTXL2U
- EAN: 0037332118011 0037332126504
Offer details
Related Products
Description
● True online, double-conversion power conditioning offers network-grade pure sine wave AC power for critical fileservers, internetworking equipment and other sensitive electronics
● Maintains output within 2% of selectable 200/208/220/230/240V at 50/60Hz (+/-0.05Hz)
● Neutralizes hard-to-solve problems like frequency variations, fast electrical impulses, harmonics and other power problems not addressed by other UPS types
● Zero transfer time, on-line, double-conversion and economy-mode operation supported
● Versatile rack/tower format requires only 2 rack spaces (2U) in rackmount applications
● Maintains AC output at near perfect levels even during extended-duration brownouts as low as 130V and overvoltages to 275V without using battery power. (For loads under 70%, brownout support extends to 130V; for loads over 70%, brownout support extends to 160V)
● During power failures, internal batteries support connected equipment for 12 minutes at half load (500VA / 400W) and 4 minutes at full load (1000VA / 800W)
● Battery backup runtime is expandable with the addition of external 2U or 3U rack/tower battery packs (Part Number BP24V15RT2U (limit 1), BP24V28-2U (limit 1), BP24V70-3U (multi-pack compatible) and BP24V36-2US (multi-pack compatible)
● Intelligent battery management system extends battery life
● Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
● Built-in USB port, DB9 serial port and slot for network management card options are simultaneously addressable and support comprehensive network management features; USB and DB9 serial cables included
● USB & Serial ports enable data-saving unattended shutdown when used with Tripp Lite's PowerAlert software, available via FREE download from www.tripplite.com/poweralert
● Compatible with Tripp Lite UPS management card options TLNETCARD, WEBCARDLX, SNMPWEBCARD and MODBUSCARD
● HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
● Includes 6 UPS supported IEC-320-C13 output receptacles and two C13 to C14 interconnection cables (additional interconnection cables available - Part Number P004-006)
● IEC320-C14 input connection accepts a variety of detachable cordsets to match country or site-specific wall receptacles
● Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
● Compatible with Tripp Lite's WatchDog software
● Front panel LEDs and audible alarm offer notification of power conditions and full UPS status information
● Optional tower stands allow vertical tower configuration (Part Number 2-9USTAND)
● Optional 2POSTRMKITWM enables 2 post rack / wallmount installation
● Built-in Emergency Power Off (EPO) interface with cable
● Optional PDUBHV10 bypass PDU enables hot-swappable UPS replacement with no disruption to connected equipment
● 1000VA / 1kVA / 800 watt on-line double-conversion 2U rack/tower UPS
● 200/208/220/230/240V 50/60Hz output; High efficiency economy mode option
● Expandable runtime; Hot-swap batteries; 13.5 in / 34.3cm installed depth
● USB, RS232 & EPO ports; Network management card options
● Front panel status LEDs with detailed load and battery metering
● C14 inlet, C13 outlets, 2 C13 to C14 power cables included"
Package Includes
● SUINT1000RTXL2Ua Rack/Tower UPS System
● USB & DB9 Cabling
● 4-Post Rackmount Installation Hardware
● Warranty Information and Owner's Manual
● 2 IEC C13 to C14 interconnection cables
Includes/Contains Batteries
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 1225 J |
| Power factor | 0.8 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Features | |
| Web-based management | Yes |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 1225 J |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Emergency Power Off (EPO) connector | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Design | |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, SASO |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, SASO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Output power cable |
| Warranty card | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.8" (604.5 mm) |
| Package depth | 20.2" (513.1 mm) |
| Package height | 8.8" (223.5 mm) |
| Weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 41.7 lbs (18.9 kg) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 13.5" (342.9 mm) |
| Packaging data | |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Output power cable |
| Warranty card | Yes |
| Package width | 23.8" (604.5 mm) |
| Package depth | 20.2" (513.1 mm) |
| Package height | 8.8" (223.5 mm) |
| Package weight | 41.7 lbs (18.9 kg) |