Tripp Lite SUPER6TEL surge protector Beige 7 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPER6TEL
- EAN: 0037332010988 0373320954286
Offer details
Related Products
Description
- 1080 joules AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 7 AC outlets with room for 3 transformer plugs without blocking outlets covers computers and all peripherals
- Phone line surge suppression protects both dialup and DSL modems, plus fax machines, cordless phones and more (pair of RJ11 jacks, 2 wire, 1 line, includes 6 ft phone cable)
- 6 foot cord with space-saving right-angle plug
- Built-in power switch and 15 amp circuit breaker offers power control and overload protection over all outlets
- Fail-safe thermal fusing protects against fire and other damage in the event of an extreme, extended overvoltage or surge condition
- Diagnostic LEDs confirm outlet grounding and surge suppression status
- Attractive white suppressor housing with keyhole mounting tabs allow versatile placement options
- UL1449 3rd Edition Rated (400V all modes), UL1363 (Power Tap), UL497A (Communications), Meets FCC part 68 rules, cUL (Canada)
- Exceeds IEEE 587 category A & B surge suppression specifications
- $50,000 Ultimate Lifetime connected equipment insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Beige |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 1.2 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 2.72" (69.1 mm) |
| Depth | 10.3" (261.6 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.2 oz (630 g) |
| Package width | 2.3" (58.4 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 12.9" (327.7 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Telephone line protection | Yes |
| Network line protection | Yes |
| Audio/video line protection | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 24.4" (619.8 mm) |
| Master (outer) case length | 9.9" (251.5 mm) |
| Master (outer) case height | 13.4" (340.4 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332095425 |
| Master (outer) case gross weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |