Tripp Lite SUPER7 surge protector Light grey 7 AC outlet(s) 110 - 125 V 83.9" (2.13 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPER-7
- EAN: 0777779923907 0713884543876 00 ...4543876 0088021019096 0003733209528more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Because residential power outlets have three wires—hot line (H), neutral (N) and ground (G)—the SUPER7 protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G). It also filters out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
Your devices plug into seven NEMA 5-15R outlets. Two outlets are mounted on the side to allow connection of three bulky transformers without blocking adjacent outlets. An integrated 15A circuit breaker protects all outlets and shuts down connected equipment in case of overload. The on/off switch provides one-touch control over connected equipment. Diagnostic LEDs confirm grounding and protection status.
The seven-foot (2.1-meter) AC power cord allows the SUPER7 to reach nearby outlets, while its right-angle NEMA 5-15P plug allows furniture and equipment to be placed flush against the wall to save space in your workstation. Keyhole slots incorporated into the bottom panel provide convenient wall or desk mounting options for the light gray plastic housing.
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2160 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 110 - 125 V |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 83.9" (2.13 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Auto power off | Yes |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Light grey |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
| Cable length | 83.9" (2.13 m) |
| Width | 2.72" (69.1 mm) |
| Depth | 10.3" (261.6 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 24.7 oz (700 g) |
| Package width | 1.9" (48.3 mm) |
| Package depth | 5.9" (149.9 mm) |
| Package height | 12.6" (320 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.8" (248.9 mm) |
| Master (outer) case length | 24.3" (617.2 mm) |
| Master (outer) case height | 13.4" (340.4 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332095289 |
| Master (outer) case gross weight | 31.7 lbs (14.4 kg) |