Tripp Lite SUPER725B surge protector Black 7 AC outlet(s) 300" (7.62 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPER725B
- EAN:
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
- 7 NEMA 5-15R outlets, including 3 for bulky transformers
- Surge suppression rating of 2160 joules
- Filters out threatening EMI/RFI line noise
- 15A resettable circuit breaker prevents dangerous overloads
- 7.62 m (25-ft.) AC power cord with right-angle NEMA 5-15P plug
- 2160-joule rating protects your computer, printer, scanner, external hard drive and other sensitive electronic components against even the strongest surges and spikes
- Backed by Tripp Lite’s $75,000 Ultimate Lifetime Insurance for any connected components damaged by power surge (U.S., Canada and Puerto Rico only)
- Full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Filters out disruptive EMI/RFI line noise that can cause equipment damage or data loss
- Exceeds IEEE 587 Category A and B surge suppression specifications
- 7 NEMA 5-15R AC outlets accept most computers and peripherals
- Unique side-outlet design accommodates 3 bulky transformers without blocking other outlets
- Integrated 15A circuit breaker protects outlets against overloads
- LEDs show grounding and protection status at a glance
- 7.62 m (25-ft.) AC power cord long enough to reach distant outlets
- Space-saving right-angle NEMA 5-15P plug allows furniture and equipment to move flush against the wall
- Keyhole slots on bottom panel provide convenient wall or desk mounting options
- Black plastic housing designed for long life
- Automatic shutoff cuts power to outlets when the protection circuit has been compromised
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2160 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 144000 A |
| Clamping voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.89 lbs (1.31 kg) |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Width | 2.72" (69.1 mm) |
| Depth | 10.3" (261.6 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1363, cUL, UL1449 3 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.4 lbs (1.54 kg) |
| Package width | 8.27" (210.1 mm) |
| Package depth | 1.77" (45 mm) |
| Package height | 12.4" (315 mm) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.3" (336.6 mm) |
| Master (outer) case length | 11.7" (298.4 mm) |
| Master (outer) case height | 9.75" (247.6 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189841 |
| Master (outer) case gross weight | 20.7 lbs (9.41 kg) |