Tripp Lite SUPER7BTAA surge protector Black 7 AC outlet(s) 120 V 82.7" (2.1 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPER7BTAA
- EAN: 0037332183422 0373321834228
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2160 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 82.7" (2.1 m) |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Response time | 0.001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19 oz (540 g) |
| Cable length | 82.7" (2.1 m) |
| Width | 2.4" (61 mm) |
| Depth | 13.3" (337.8 mm) |
| Height | 2" (50.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 24.7 oz (700 g) |
| Package width | 1.8" (45.7 mm) |
| Package depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package height | 14.1" (358.1 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case length | 7.1" (180.3 mm) |
| Master (outer) case height | 15.5" (393.7 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183423 |
| Master (outer) case gross weight | 10.1 lbs (4.58 kg) |