Tripp Lite TLM606HJ surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLM606HJ
- EAN: 0617407489613 0021111382380 00 ...1382380 0010006491221 0373321356980more
Offer details
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input - 6 ft. AC line cord with NEMA 5-15P plug/Output - 6 NEMA 5-15R outlets
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)
FORMAT: Metal strip
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/1120 joules/330V UL1449
- 6 outlets
- 6 ft. cord
- Surge suppression rating: 1120 joules
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker protects against overload
- Diagnostic LED confirms suppressor "protection present" (green)
- Convenient keyhole slots allow secure mounting on wall or desk
- Can accommodate up to 1 transformers without blocking adjacent outlets
- Rugged metal case provides extra safety and durability
- Illuminated power switch
- $75,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada Only) covers connected equipment
- Lifetime product warranty
Applications
- Ideal for personal computers, TV/VCR/DVD, stereos, power tools and lamps/lighting
Package Includes
- TLM606HJ surge suppressor
- Instruction manual and warranty information
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1120 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 22.6 oz (640 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 12.5" (317.5 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 1.5" (38.1 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 24 oz (680 g) |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 14.3" (363.2 mm) |
| Package height | 1.5" (38.1 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Telephone line protection | No |
| Network line protection | No |
| Dimensions (WxDxH) | 12.5 x 2.48 x 1.5" (318 x 63 x 38 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.7" (246.4 mm) |
| Master (outer) case length | 18.7" (475 mm) |
| Master (outer) case height | 15" (381 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332135695 |
| Master (outer) case gross weight | 33.1 lbs (15 kg) |