Tripp Lite TLP76MSG surge protector Gray 7 AC outlet(s) 120 V 72" (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP76MSG
- EAN: 0100177540153 0373321660742 00 ...1660742 0054651073586 0168141246982 0151903493441 0182682322226 0611101608240 0163120466658 0763616000498more
Offer details
Related Products
Description
Key Features
- Energy-saving green outlets allow individual outlet control using illuminated power switches for cutting power to peripherals not in use.
- Six green outlets have their own illuminated ON/OFF switch for cutting power to peripherals when they are not in use. One "Always On" outlet provides continuous power for devices such as DVRs (TiVo), cable and satellite boxes, modems, routers and fax machines.
- In addition to the individual illuminated outlet switches, an illuminated Master Switch controls power to all outlets (except the Always On outlet) at once. It can override other "ON" settings to cut power to all switched outlets at once.
- Protected (Green) LED assures protection is present & Always On (Red) LED indicates that the Always On outlet is receiving power.
- 1080 joules surge suppression rating with EMI/RFI line noise filtering help components perform at their peak (sharper, crisper video; deeper, fuller audio and longer component life spans).
- Lifetime product warranty.
Typical Applications
- Ideal for any desktop, network or home computing application requiring AC protection
Package Includes
- TLP76MSG ECO-SURGE Home/Business Theater Surge Suppressor
- Instruction manual with warranty information
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Response time | 0.001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 24.7 oz (700 g) |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Width | 3.4" (86.4 mm) |
| Depth | 15" (381 mm) |
| Height | 1.4" (35.6 mm) |
| Certificates | |
| Certification | cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 28.9 oz (820 g) |
| Package width | 4.2" (106.7 mm) |
| Package depth | 17" (431.8 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Package dimensions (WxDxH) | 4.24 x 2 x 17.2" (107.6 x 50.8 x 436.8 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 6.6" (167.6 mm) |
| Master (outer) case length | 17.5" (444.5 mm) |
| Master (outer) case height | 9.3" (236.2 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332166088 |
| Master (outer) case gross weight | 11.7 lbs (5.31 kg) |