Tripp Lite TLP78TUSBG surge protector Gray 7 AC outlet(s) 120 V 96.1" (2.44 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP78TUSBG
- EAN: 0373321613694 0037332161369 01 ...2161369 0163120466665 0031111817836more
Offer details
Related Products
Description
- Energy-saving outlet configuration reduces energy waste (phantom loads) by cutting AC power to unused peripherals
- Programmable timer controls the output based on user settings. The timer can be set to automatically power connected ON and OFF based on time of day and day of the week for up to 20 possible timer settings.
- Two sets of timer-controlled outlet banks allow the user to connect equipment with varying timer settings.
- Two USB charging ports capable of delivering up to 1.0 amps per port (2.0 amps max) providing enough power to charge the most demanding devices capable of charging via USB.
- 2100 joules surge suppression rating with EMI/RFI line noise filtering help components perform at their peak (sharper, crisper video; deeper, fuller audio and longer component life spans)
- 7 surge-protected NEMA 5-15R AC outlets safeguard and entire home/business theater system while accommodating up to 4 large transformers
- 2 diagnostic LEDs alert user to protection and grounded status
- Lighted on/off switch with integrated circuit breaker - protects against dangerous system overload
- Lifetime product warranty
- $150,000 connected equipment insurance (USA & Canada only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2100 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1875 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| Cable length | 96.1" (2.44 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 1.87 lbs |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 96.1" (2.44 m) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC Part 68, cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Cable (Coax) protection | No |
| Width (imperial) | 3.54" |
| Telephone line protection | No |
| Network line protection | No |
| Height (imperial) | 1.56" |
| Depth (imperial) | 11.22" |