Tripp Lite Toslink - Mini Toslink, m-m, 3m audio cable 118.1" (3 m) Mini-TOSLINK Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: A104-03M
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Ultra Thin cable is ideal for situations where space is at a premium
Digital Optical Fiber offers the best in Audio clarity
Precision polished optical termination minimizes loss for better high frequencies, and a more realistic stereo image
Immune to all Electromagnetic and Radio-Frequency interference
Eliminates distortion caused by inductance, capacitance, and resistance found in copper cables
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Connector 1 | TOSLINK |
| Connector 2 | Mini-TOSLINK |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable material | Fiber optic |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 9.17 oz (260 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 8" (203.2 mm) |
| Master (outer) case length | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case height | 2.5" (63.5 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189094 |