Tripp Lite U320-006-BK USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 70.9" (1.8 m) USB A Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U320-006-BK
- EAN: 0037332198730
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Recommended for peripherals, patch bays, computers, laptops and other compatible USB 3.0 devices with female connectors
Supports data transfer rates up to 5 Gbps
Bi-directional data interface allows data to flow both directions
Backward compatible with earlier USB generations
First-Rate Construction for Superior Signal Transfer
Premium foil and braid shielding for EMI/RFI noise protection
Molded nickel-plated connectors for optimal signal quality
Integral strain relief for long life
Twisted 28/24 AWG data/power lines
Flexible PVC jacket easy to install in tight spaces
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | No |
| AWG wire size | 28/24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Height | 0.5" (12.7 mm) |
| Depth | 9.5" (241.3 mm) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 9.5" (241.3 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 3.17 oz (90 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 9.5" (241.3 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 3.17 oz (90 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 7" (177.8 mm) |
| Height | 0.5" (12.7 mm) |
| Depth | 9.5" (241.3 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332198737 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 32.1 oz (910 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case length | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case height | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332198737 |