Tripp Lite U357-002 storage drive enclosure Black 2.5/3.5"
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U357-002
- EAN: 0037332181619 0373321816194
Offer details
Related Products
Description
2-bay HDD enclosure supports two 2.5" or 3.5" SATA I, II, or III drives
Up to 8TB with 2 x 4TB 3.5" drives, or 2TB with 2 x 2.5" drives
RAID 0, RAID 1, JBOD, or Normal modes available
Supports SuperSpeed USB 5Gbps transfer rates ( backward compatible with USB 2.0 and 1.1 )
Built-in cooling fan keeps drives cool
Plug-and-Play... no Drivers or Software required
Compatible with Windows (up to 10), MAC, and Linux
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Hot-swap | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, JBOD |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power | |
| External power adapter | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.96 lbs (2.25 kg) |
| Package width | 10.7" (273 mm) |
| Package depth | 7.68" (195.1 mm) |
| Package height | 7.48" (190 mm) |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows, MAC, Linux |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.51 lbs (1.59 kg) |
| Width | 5.3" (134.6 mm) |
| Depth | 8.9" (226.1 mm) |
| Height | 4.8" (121.9 mm) |
| Package weight | 4.96 lbs (2.25 kg) |
| Package width | 10.7" (273 mm) |
| Package depth | 7.68" (195.1 mm) |
| Package height | 7.48" (190 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows, MAC, Linux |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23.6" (599.9 mm) |
| Master (outer) case length | 16.1" (410 mm) |
| Master (outer) case height | 11.8" (300 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 32 lbs (14.5 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332181616 |