Tripp Lite U444-06N-DVI-AM USB graphics adapter White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U444-06N-DVI-AM
- EAN: 0037332189332 5057454622963
Offer details
Trade Prices
Description
With a source device that also supports USB DisplayPort Alternate Mode, you can extend video from your primary display to another, duplicate the same video on both displays or change the second display to your primary.
The plug-and-play U444-06N-DVI-AM requires no software, drivers or external power. Connect the reversible USB-C plug to your source device’s USB-C or Thunderbolt 3 port. The fumble-free USB-C plug connects in either direction to ensure fast, easy connection every time. Then, connect the DVI port to your display using a DVI cable (sold separately).
The U444-06N-DVI-AM supports HD video resolutions up to 1920 x 1080 (including 1080p) at 60 Hz, 36-bit Deep Color (12 bits per channel) and DVI digital transfer rates up to 6.75 Gbps (2.25 Gbps per channel). It also supports USB 3.1 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Package width | 4.72" (119.9 mm) |
| Package depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 0.791" (20.1 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.72" (119.9 mm) |
| Package depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 0.791" (20.1 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189339 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10" (255 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 18.3 oz (520 g) |
| Master (outer) case length | 4.72" (119.9 mm) |
| Master (outer) case height | 4.53" (115.1 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189339 |