Tripp Lite UR022-006-SLIM USB cable USB 2.0 70.9" (1.8 m) USB A USB B Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UR022-006-SLIM
- EAN: 0037332188137
Offer details
Related Products
Description
- Super Slim design...over 35% thinner than standard USB A/B device cables
- Universal, Reversible A connector allows plugging in any direction
- Supports USB 2.0 data transfer rates up to 480Mbps
- Backward compatible with previous USB generations
- Gold plated contacts and molded ends provide a lifetime of use 30AWG Data Pair, 30AWG Power pair
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 5.71 lbs (2.59 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.3" (363.2 mm) |
| Master (outer) case length | 14.1" (358.1 mm) |
| Master (outer) case height | 6.2" (157.5 mm) |