Tripp Lite UR024-000-UP cable gender changer USB 2.0 A Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UR024-000-UP
- EAN: 0373321829200
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB 2.0 A |
| Connector 1 | USB 2.0 A |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Height | 6" (152.4 mm) |
| Depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 0.252" (6.4 mm) |
| Package height | 6" (152.4 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 0.141 oz (4 g) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 3.17 oz (90 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4" (101.6 mm) |
| Master (outer) case length | 4.4" (111.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332182927 |
| Harmonized System (HS) code | 8536.69.8000 |