Tripp Lite USA-19HS interface cards/adapter Serial
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: USA-19HS
- EAN: 0012302523378 0803982832801 50 ...2832801 5054629203804 6213759770214 0640206602297 0734911098718 5554442251216 0521227996506 0617407365108 7337331882467 0858399242460 0642125217125 5436639811178 4923113103078 7123290453653 0840356656991 0624672945133 8895624865133 5554442478064 0962327325078 0734089953406 7038557324075 0778888661421 6726030004132 7044447821906 7608537636704 0163120866755 0731215350016 0172302821734 5054565203807 5054533277922 5054484277927 0638084883242 0999998553486 0748059551394 0804993673636 5269692653603 5596692216195 0672603004138more
Offer details
Trade Prices
Description
Connects to switches, routers, barcode scanners, GPS units, point-of-sale devices, lab equipment, network storage devices, modems, graphics tablets and other devices with a DB9 serial port. Supports data transfer speeds up to 230 Kbps—twice as fast as a built-in serial port.
Easy to Set Up and Use Right Out of the Box
No external power supply is needed and only one connection is required. Simply connect the included three-foot (0.9-meter) USB cable between the unit's USB-B port and your computer's USB-A port. The unit is compatible with any USB cable up to 16 feet (4.9 meters). A green LED indicates data activity at a glance. The unit weighs only 2 ounces for convenient transport in a backpack or laptop bag.
Compatible with Major Operating Systems
Works with Microsoft Windows (up to Windows 11) and macOS X (up to Ventura 13.3.1), and includes Windows line monitor and data trace software. The unit supports both 32-bit and 64-bit systems and has continuously updated drivers available for download on the unit's Technical Support page.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The USA-19HS is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Connector(s) | USB A, DB9 |
| Host interface | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332144239 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Baud rate | 230 Kbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Features | |
| Baud rate | 230 Kbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.6" (40.6 mm) |
| Depth | 3.1" (78.7 mm) |
| Height | 1" (25.4 mm) |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 3" (76.2 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 8.09 lbs (3.67 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11.8" (299.7 mm) |
| Master (outer) case length | 19.8" (502.9 mm) |
| Master (outer) case height | 7" (177.8 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Cables included | USB |