Ultimea Nova S80 Black 5.1.2 channels 520 W
- Brand: Ultimea
- Category:
- SKU: U4120
- EAN: 0850056311045
Offer details
Description
Nova S80 produces sound with remarkable precision and finesse, capturing nuanced details with exceptional accuracy.
8" Wireless Big Subwoofer
Experience the awe-inspiring sound with deep bass and powerful audio, captivating your senses and stirring your soul.
Top-level Dolby Atmos Decoding Technology
Immerse in unrivaled surround sound through Dolby Atmos, unfolding an auditory feast of exquisite brilliance.
HDMI eARC/ HDMI IN
Effortlessly connects to a variety of devices, including 4K Smart TV.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Equalizer | Yes |
| RMS rated power | 520 W |
| Audio output channels | 5.1.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Equalizer modes | Bass, Standard, Surround |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Sound pressure level | 105 dB |
| Soundbar speaker | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Number of speakers | 5 |
| Subwoofer | |
| Subwoofer location | Separate |
| Subwoofer included | Yes |
| Woofer diameter (subwoofer) | 8" |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Digital audio optical in | 1 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| AUX in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| DC input voltage | 24 V |
| Weight & dimensions | |
| Subwoofer width | 12.4" (31.5 cm) |
| Subwoofer height | 7.48" (19 cm) |
| Subwoofer depth | 15.2" (38.5 cm) |
| Soundbar weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Weight | 14.8 lbs (6.7 kg) |
| Width | 31.5" (800 mm) |
| Depth | 3.54" (90 mm) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 18.6" (472 mm) |
| Package height | 12" (306 mm) |
| Package depth | 16.9" (430 mm) |
| Package weight | 19.7 lbs (8.94 kg) |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), HDMI, Optical, RCA |
| Remote control included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Other features | |
| AC adapter included | Yes |
| Frequency range | 38 - 18000 Hz |
| Quick start guide | Yes |
| Equalizer modes | Bass, Standard, Surround |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |